Menu
Dietetycznie Poprawni - Poradnia Zdrowego Odżywiania
Strona główna

ZDROWIE WYPISANE NA TWARZY

Lekarze twierdzą, że czasem wystarczy rzut oka na twarz pacjenta, by zdiagnozować chorobę. Skóra jest największym narządem człowieka. Na jej kondycję wpływa mnóstwo czynników, między innymi, nasz styl życia (np. osoby, które dużo się stresują, przedwcześnie dostają zmarszczek), odżywianie, aktywność fizyczna itp. Skóra, szczególnie na twarzy, jest też wskaźnikiem zdrowia całego organizmu. Pojawiające się na niej m.in. krostki, plamki, obrzęki mogą wskazywać, że cierpi całe nasze ciało. Spójrzcie zatem w lustro i oceńcie swoje zdrowie sami.

ŻÓŁTE GRUDKI NA POWIEKACH
Rozpoznaj sprawcę: To tzw. kępki żółte. Sygnalizują, że w organizmie gromadzi się za dużo cholesterolu, który szkodzi sercu.
Nasza rada: Wykonaj tzw. LIPIDOGRAM. Na podstawie wyniku lekarz zdecyduje, czy konieczne są leki obniżające cholesterol. Sami zaś włączcie do diety płatki owsiane. Zawierają antycholesterolowy błonnik.

CIENKIE BRWI
Rozpoznaj sprawcę: Jeśli gwałtownie zmniejszyła się ilość brwi, a ponadto utyłaś, jesteś stale zmęczony i ciągle ci zimno, być może za twoimi problemami stoi niedoczynność tarczycy.
Nasza rada: Zbadaj poziom hormonów. Podstawowym badaniem w przypadku tarczycy jest określenie poziomu hormonu TSH. Podniesiony zwiastuje niedoczynność tarczycy. Wówczas konieczne jest przyjmowanie leków.

BIAŁY JĘZYK
Rozpoznaj sprawcę: Język, który wygląda jak po wypiciu mleka, może być objawem anemii. Wygląd zmienia też skóra twarzy - staje się nienaturalnie biała.
Nasza rada: Uzupełnij niedobory żelaza. Przy lekkiej anemii wystarczy zmiana diety na bogatą w mięso i produkty zasobne w wit.C.Czasami lekarz zaleca żelazo w tabletkach.

TRĄDZIK NA BRODZIE
Rozpoznaj sprawce: Krostki na brodzie, żuchwie i szyi mogą być sygnałem zaburzeń hormonalnych. Najczęściej stoją za nimi podwyższona prolaktyna lub nadmiar androgenów.
Nasza rada: Idź do endokrynologa. Konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych. Lekarz może zlecić również USG narządu rodnego (by wykluczyć guzki na jajnikach). Jeśli zaburzenia się potwierdzą, przepisze ci leki.

SIŃCE POD OCZAMI
Rozpoznaj sprawcę: Niekiedy świadczą o kłopotach z nerkami. Jeśli układ moczowy nie działa sprawnie, w organizmie zatrzymuje się więcej wody. Stąd między innymi worki pod oczami i obrzęk nóg w okolicy kostek.
Nasza rada: Wykonaj badanie moczu. Już na tej podstawie można stwierdzić, czy z układem moczowym wszystko w porządku. Jeśli coś będzie nie tak, lekarz zleci USG nerek.

DRŻENIE POWIEK
Rozpoznaj sprawcę: Problem może dotyczyć zarówno dolnej jak i górnej powieki. Zazwyczaj jest objawem niedoboru magnezu w organizmie.
Nasza rada: Postaw na magnez. Najwięcej znajdziesz w pestkach dyni, orzechach i kakao. Możesz też zacząć łykać magnez w tabletkach.

RUMIEŃCE
Rozpoznaj sprawcę: Zwykle spowodowane są stresem. Bywają jednak oznaką nadciśnienia.
Jeśli rumieniec przybiera kształt siedzącego na nosie motyla z rozłożonymi skrzydłami. może być oznaką tocznia.
Nasza rada: Zmierz ciśnienie. Jeśli nie przekracza 139/89 mm Hg, wszystko jest w porządku. Jeśli rumień, przypomina motyla, pokaż się lekarzowi. Konieczne będą dalsze badania.

ZAJADY
Rozpoznaj sprawcę: Bywają objawem choroby refluksowej - cofające się soki trawienne sprzyjają nadżerkom na ustach.
Nasza rada: Konieczna jest pomoc lekarza. Chorobę refluksową trzeba leczyć. Doraźnie pomoże ci zmiana diety na lżejszą. A na zajady - smarowanie miodem.

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.